Part Number (SKU): ZT2355518MP   |   Vendor: Zeta
ZETA IMPERO 235/55R18 100V
Tire Diameter
Diameter
18.0"
Tire Width
Width
235.0mm
Tire Profile
Profile
55.0%
Tire Season
Season
All Season
Load Index
Load Index
100
Speed Rating
Speed Rating
V
Regular price
Regular price
Sale price
-42%
50 Available from Manufacturer
Guaranteed safe checkout
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
Sku: ZT2355518MP
Vendor: Zeta
Type: Tire
Barcode: 6921109025579
ZETA IMPERO 235/55R18 100V
ZETA IMPERO 235/55R18 100V
  • Description
  • Fitment
  • Tab heading
  • Tab heading
  • Refunds
  • Shipping
  • Warranty
  • SKU: ZT2355518MP
  • Brand: ZETA
  • Model: IMPERO
  • Width: 235.0
  • Profile: 55.0
  • Construction: R
  • Wheel Diameter: 18.0
  • Load Rating: 100
  • Speed Rating: V
  • Load Description: 100V
  • UTQG: 500 A A
  • Season: All Season
  • UPC: '6921109025579
Returns & Refunds
  • Inspection & Refund Timeline:
    • Inspection: Up to 10 business days after receipt.
    • Refund Processing: Up to 40 business days from approval.
Non-Returnable Items
  • Gift cards
  • Custom-made products
  • Depo brand products
  • Electronics and toys
  • Special Order items (see below)
  • Any item not in original condition or missing parts (not due to our error)
  • Any item returned after 30 days
Final Sale Items
The following are non-refundable and non-returnable:
  • BDS Suspensions – All sales final due to custom nature.
  • Megan Racing – All sales final due to custom nature.
  • Ventus Autoworks – All sales final due to custom nature.
  • BC Racing (Modified) – All custom configurations are final sale.
  • Aodhan Wheels
  • Vangaurd
  • Custom-Built Orders – Final sale; please confirm specs before ordering.
  • Special Order Items – See below for detailed terms.
  • Wheels & Tires - All wheels & tires are final sale.
Please contact us if you have any questions before placing an order.
Special Order Items
Special Order items are not eligible for returns or cancellations.
Cancellations
  • Orders can be canceled within 24 hours of purchase.
  • After 24 hours, cancellation is not guaranteed as processing may begin.
  • If canceled within the allowed window, refunds are processed within 10 business days.
  • Items may incur a 30% cancellation fee once processed.